Jak zredukować rachunki za domowe ogrzewanie?
Niezależnie od wykorzystywanego źródła ciepła nadejście chłodnej jesieni, a zaraz po niej mroźnej zimy, wiąże się ze zwiększeniem codziennych wydatków, doliczając do nich nieuniknione opłaty za ogrzewanie. Te potrafią być naprawdę wysokie, o czym doskonale wie każdy, kto próbował ogrzać dom za pomocą grzejników elektrycznych lub nawet tańszego w eksploatacji pieca gazowego. Mniej kosztownym rozwiązaniem jest korzystanie z kotła na paliwo stale, jednak w wielu przypadkach jest to wyjście dość niewygodne, a nieraz zwyczajnie uciążliwe. Coraz większą popularnością cieszą się więc pompy ciepła, które pozwalają znacznie obniżyć rachunki za ogrzewanie. Jest to jeden z najtańszych sposobów utrzymania w domu przyjemnej temperatury, będąc przy tym urządzeniem cichym, wygodnym i w zasadzie bezobsługowym.
Czy pompy ciepła to opłacalne rozwiązanie?
W przeciwieństwie do większości urządzeń grzewczych pompy ciepła czerpią energię z naturalnych, odnawialnych źródeł, takich jak ziemia, powietrze lub wody gruntowe. Jedynym wydatkiem, pomijając oczywiście inwestycję, pozostaje więc zasilenie urządzenia, które pobierze ciepło, przetworzy je i przekaże do wnętrza domu. Nie wymaga ono dużo energii, koszty eksploatacyjne są więc bardzo niskie. Sporym wydatkiem może okazać się inwestycja, która jednak zwraca się naprawdę szybko, jeśli porównać pompy ciepła do większości alternatyw – na plus wychodzi się średnio po kilku latach. Przy takim porównaniu warto pamiętać, że inne sposoby ogrzewania również wiążą się z koniecznością zakupu oraz instalacji stosunkowo drogich urządzeń.
Rekuperacja to sposób na dodatkowe oszczędności
Pompy ciepła często łączy się z rekuperacją. Jest to niezwykle przydatna technologia używana podczas wentylacji pomieszczeń. Pozwala na odzyskanie ciepła z wywiewanego powietrza, pozostawiając je wewnątrz, dzięki czemu ogrzewanie wentylowanych pomieszczeń wymaga o wiele mniej energii. W połączeniu z pompą ciepła, która sama bardzo sprzyja oszczędności, pozwala to znaczne zmniejszenie rachunków za ogrzewanie i efekcie prostszą codzienność w sezonie grzewczym.